A KöMaL 2005. márciusi fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2005. április 11-én LEJÁRT. |
M. 259. Készítsünk különböző tömegszázalékú konyhasóoldatokat, majd helyezzünk beléjük különböző (Fe, Cu, Al stb.) fémelektródákat. Mérjük meg a fellépő elektromos feszültség kezdeti értékét és időbeli változását!
Közli: Varga István, Békéscsaba
(6 pont)
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2005. április 11-én LEJÁRT. |
P. 3782. Egy filmben azt láttuk, hogy a hős leugrik a hídról egy kis csónakba, ami állandó sebességgel halad. A csónak vízszintes sebessége a hős leérésekor nem változott meg. Vajon ez trükkfelvétel volt, vagy lehetett valódi ugrás?
Közli: Hilbert Margit, Szeged
(Tarján Imre fizikaverseny, Szolnok)
(3 pont)
P. 3783. Bunsen-lángban hevített, 3 cm átmérőjű tömör vasgolyót 0,2 kg tömegű vörösréz kaloriméterben lévő 0,15 liter 13 oC-os vízbe dobunk. A kialakuló közös hőmérséklet 55 oC lesz.
Milyen színű volt a vasgolyó, amikor a vízbe dobtuk?
Közli: Varjú Kornélia, Kecskemét, Katona J. Gimn.
(4 pont)
P. 3784. Két nagy tartályban 100-100 liter 10 oC-os, illetve 30 oC-os víz van. A melegebb tartályból 1 liter vizet átöntünk a hidegebb tartályba, ahonnan az elkeveredés után 1 liter vizet visszaöntünk.
Hányszor kell a fenti folyamatot megismételni, hogy mindkét tartályban legalább 5-5 oC-os hőmérsékletváltozás történjen? (A veszteségektől tekintsünk el!)
Közli: Simon Péter, Pécs
(5 pont)
P. 3785. Állandó 100 kPa nyomáson CV=20 J/(mol.K) mólhőjű ideális gázt hűtünk. A gáz térfogata hűtés közben a kezdeti 1 m3-ről a felére csökken.
Mennyi hőt ad le hűtés közben a gáz? Milyen gáz lehet ez?
Közli: Varga Zsuzsa, Szeged
(Tornyai Sándor fizikaverseny, Hódmezővásárhely)
(4 pont)
P. 3786. J. F. Jolly (1809-1884) müncheni fizikatanár saját készítésű érzékeny mérlegével megmérte, hogy egy test súlya 5,3m mélységben másfél milliomodnyival nagyobb, mint a Föld felszínén.
Hogyan egyeztethető ez össze Newton gravitációs törvényével?
Csekő Árpád (1902-1993) feladata
(5 pont)
P. 3787. Kocka alakú dobozt az ábra szerint falhoz támasztunk úgy, hogy még éppen ne billenjen fel. A dobozt éppen a feléig víz tölti ki, és a vízen egy fagolyó úszik. A golyó a faltól indulva lassan közeledik az átellenes él felé. Mi történik?
Közli: Holics László, Budapest
(4 pont)
P. 3788. Két egyforma korong súrlódásmentesen csúszhat a vízszintes talajon. A korongok közötti súrlódási együttható . Az egyik korong áll, a másikat v sebességgel nekilökjük.
Mekkora sebessége lehet a korongoknak az ütközés után?
Közli: Bodor András, Budapest
(5 pont)
P. 3789. A rádió hőskorában minden éjszaka, az aznapi adás befejezésekor a bemondó felhívta a rádióhallgatók figyelmét: ,,Ne felejtsék el antennáikat földelni!'' Miért volt erre szükség, és hogyan lehetett megvalósítani?
Közli: Radnai Gyula, Budapest
(4 pont)
P. 3790. Egy fényforrás idealizált modellje 400 nm és 800 nm közötti hullámhosszakon egyenletesen sugároz, 100 W teljesítménnyel. Becsüljük meg, hány foton lép ki belőle másodpercenként.
Közli: Wiedemann László, Budapest
(4 pont)
P. 3791. Választható-e olyan vonatkoztatási rendszer, amelyben az állandó sebességgel mozgó elektronnyalábnak csak az elektromos vagy csak a mágneses terét észlelhetjük?
Román feladat
(4 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)