A KöMaL 2005. szeptemberi matematika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
K-jelű feladatokA beküldési határidő 2005. október 10-én LEJÁRT. |
K. 43. Két diák beszélget iskola után:
-- Mennyi a szeptemberben kapott jegyeid átlaga informatikából?
-- Pontosan 4,6.
-- Az nem lehet, hisz még csak most kezdődött el a tanév. Nem lehet még ennyi jegyed!
Mire gondolhatott a kétkedő diák?
Mikusi Imre ötlete nyomán
(6 pont)
K. 44. Mekkorák a derékszögű háromszög hegyesszögei, ha az ábrán látható módon három egyenlő szárú háromszögre tudjuk felbontani?
(6 pont)
K. 45. Hányféleképpen tehetünk fel a sakktáblára egy királyt és egy bástyát, hogy egyik se üsse a másikat? (A sakktábla mezői a szokásos módon betűkkel és számokkal vannak jelölve; két helyzet különbözőnek számít, ha legalább az egyik bábu másik mezőn áll a két helyzetben.)
(6 pont)
K. 46. Aurumban a megmunkált aranytárgyak értéke tömegük négyzetével arányos. Tolvajok ellopnak egy 100 peták értékű aranytárgyat, és ebből egyforma tömegű medálokat készítenek, melyek értéke összesen 10 peták. A medálokat egy ékszerész megvásárolja, majd belőlük (nem feltétlenül egyforma tömegű) karkötőket készít oly módon, hogy egy-egy karkötőhöz egész számú medált használ fel. A karkötők összértéke 46 peták. Mennyit érnek az egyes karkötők?
(6 pont)
K. 47. Egy szigeten kétféle ember él: jók és rosszak. A jók mindig igazat mondanak, a rosszak mindig hazudnak. Természetesen mindenki vagy fiú vagy lány a szigeten. Egyszer két fiatal ember a következőket mondta:
A: Ha én jó vagyok, B rossz.
B: Ha én fiú vagyok, A lány.
Állapítsuk meg mindkettőről, hogy jó-e és hogy milyen nemű!
Javasolta: Szalkai Balázs, Veszprém
(6 pont)
K. 48. Bélának háromféle körsablonja van: ezek rendre 6, 15 és 83 cm2 területű körök rajzolására alkalmasak. Béla szeretne néhány kört rajzolni, melyek területe összesen 220 cm2. Melyik körből hányat rajzoljon?
Szilágyi Dániel, Budapest
(6 pont)
C-jelű feladatokA beküldési határidő 2005. október 17-én LEJÁRT. |
C. 815. Az a és b valós számokról tudjuk, hogy a szorzatuk 1, továbbá
Határozzuk meg a és b értékét.
(5 pont)
C. 816. Történt egyszer, hogy Margit néni kedvenc csokoládéjának árát 30%-kal felemelték, ugyanakkor a nyugdíja is emelkedett 15%-kal. Hány százalékkal csökken Margit néni csokoládéfogyasztása, ha csak 15%-kal tud többet költeni csokoládéra?
(5 pont)
C. 817. Miután Klári kiszámolta, hogy 62+8=44, észrevette, hogy 662+88=4444. Igaz-e minden n-re, hogy
(5 pont)
C. 818. Egy kör alakú asztalra rátettünk egy négyzet alakú terítőt úgy, hogy a középpontjaik egybeestek. A kör és a négyzet kerülete egyenlő. Az asztallap területének hány százalékát takarja a terítő?
(5 pont)
C. 819. Az ABCDEF szabályos hatszög K középpontjában, továbbá a B csúcsában egy-egy légy, az A csúcsban pedig egy pók ül. A B csúcsból a C irányába, a K-ból pedig az E irányába egyszerre, azonos sebességgel elindulnak a legyek. (A pók helyben marad.) Mutassuk meg, hogy a mozgás során mindig egy szabályos háromszög csúcsaiban vannak.
(5 pont)
B-jelű feladatokA beküldési határidő 2005. október 17-én LEJÁRT. |
B. 3832. Az ABC derékszögű háromszög AB átfogójának tetszőleges pontja P, C-ből induló magasságának talppontja C1. P vetülete az AC befogón A1, a BC-n B1.
a) Bizonyítsuk be, hogy a P, A1, C, B1, C1 pontok egy körön vannak.
b) Bizonyítsuk be, hogy az A1B1C1 és az ABC háromszögek hasonlók.
(3 pont)
B. 3833. Adottak az A, B, C és D pontok a síkban. Szerkesszünk olyan A-n és B-n átmenő kört, amelyhez C-ből és D-ből egyenlő hosszú érintők húzhatók.
(3 pont)
B. 3834. Mi az n egész szám legnagyobb értéke, ha négy megfelelő segédsúly és egy kétkarú mérleg segítségével minden olyan test tömege meghatározható, amelyről tudjuk, hogy kilogrammban vett mérőszáma 1-től az n-ig terjedő egész szám? (A kétkarú mérleggel tetszőlegesen sok mérést végezhetünk, de csak a segédsúlyokat és a mérendő tárgyat rakhatjuk serpenyőibe, és sem a segédsúlyokat, sem pedig a mérendő tárgyakat nem darabolhatjuk fel.)
A klasszikus feladatot módosította: Törcsvári Attila
(5 pont)
B. 3835. Idén tavasszal a női kézilabda EHF kupában három magyar csapat is bejutott a legjobb nyolc közé. A nyolc csapatot sorsolással összepárosították. A sorsoláson mindhárom magyar csapat külföldi ellenfelet kapott. Mennyi volt ennek az esélye?
(3 pont)
B. 3836. Ábrázoljuk a síkon a p, q számpároknak azokat az értékeit, amelyekre az x2-2px+q=0 egyenletnek
a) kettő gyöke van;
b) gyöke a kettő;
c) a kettő az egyetlen gyöke.
Javasolta: Hraskó András
(4 pont)
B. 3837. Jelölje P, illetve Q az ABC háromszög AB oldalára kifelé rajzolt ABDE négyzet és a BC oldalára kifelé rajzolt BCGH négyzet középpontját. Az AC és a DH szakaszok felezőpontja R, illetve S. Mutassuk meg, hogy a P, Q, R és S pontok egy négyzet csúcsai.
(4 pont)
B. 3838. Az A pozitív egész kettes számrendszerbeli alakja n darab 1-esből áll. Bizonyítsuk be, hogy nA kettes számrendszerbeli alakjában a számjegyek összege n.
Javasolta: Lorántfy László, Dabas
(4 pont)
B. 3839. Az ABC háromszög A-ból induló szögfelezője D-ben metszi a BC oldalt. A B és a C ponton keresztül olyan b, illetve c egyenest rajzolunk, amelyek egymással párhuzamosak, és egyenlő távolságra vannak A-tól. Legyen M a b, N pedig a c egyenesnek az a pontja, amelyre AB a DM szakaszt, AC pedig a DN szakaszt felezi. Bizonyítsuk be, hogy DM=DN.
(5 pont)
B. 3840. Ismeretes, hogy egy tetraéder lapsíkjai 15 részre osztják a teret. E részek közül legfeljebb hányba metszhet bele egy egyenes?
(4 pont)
B. 3841. Határozzuk meg, hogy ha a Szalonpóker cikkben leírt módon 52 lapot keverünk össze, akkor hányadik keverés után kapjuk vissza az eredeti sorrendet. Oldjuk meg ezt a feladatot abban az esetben is, ha a jobboldali pakli alsó lapjával kezdjük a keverést, vagyis ha az eredetileg 26-odik helyen álló kártya kerül a legalsó helyre.
Javasolta: Hraskó András és Jelitai Árpád, Budapest
(4 pont)
A-jelű feladatokA beküldési határidő 2005. október 17-én LEJÁRT. |
A. 377. Az ABC háromszög beírt köre az AB oldalt a C1, a BC oldalt az A1, a CA oldalt pedig a B1 pontban érinti. Mint ismeretes, AA1, BB1 és CC1 szakaszok egy ponton mennek át; jelöljük ezt a pontot N-nel. Rajzoljuk meg azt a három kört, amely átmegy N-en és érinti valamelyik két oldalt. Igazoljuk, hogy a hat érintési pont egy körön van.
(5 pont)
A. 378. Létezik-e olyan függvény, amelyre f(x)=-f(y), valahányszor x és y különböző racionális számok, és xy=1 vagy x+y{0,1}?
(5 pont)
A. 379. Határozzuk meg az összes olyan valós számot, amelyhez létezik olyan 0-tól különböző P polinom, hogy tetszőleges n pozitív egészre
Írjuk fel az összes ilyen polinomot =2 esetén.
Vojtech Jarnik matematikaverseny, Ostrava, 2005
(5 pont)
A matematika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)