A KöMaL 2006. februári fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2006. március 13-án LEJÁRT. |
M. 267. Téglatest alakú, száraz, puha szivacsot helyezzünk vízszintes asztalra úgy, hogy a legnagyobb lapja legyen az asztalon. Helyezzünk rá egy kemény kartonlapot, majd terheljük fokozatosan! Hogyan függ az összenyomódás a terhelő erőtől? Fokozatosan szüntessük meg a terhelést! Mit tapasztalunk? Végezzük el a kísérletet szivacslabdákkal is!
Közli: Varga István, Békéscsaba
(6 pont)
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2006. március 13-án LEJÁRT. |
P. 3864. A súrlódásos lejtőn csúszásmentesen legördülő henger bizonyos idő alatt leér a lejtő aljára. Energetikai megfontolással döntsük el, hogy hamarabb, vagy később érne le, ha nem lenne súrlódás?
Közli: Radnai Gyula, Budapest
(3 pont)
P. 3865. Egyenletes körmozgást végző test sebességének nagysága 4 m/s. A mozgás során 0,5 másodperc alatt bekövetkező sebességváltozás nagysága ugyancsak 4 m/s. Mennyi lehet a test szögsebessége, centripetális gyorsulása és a körpálya sugara?
Közli: Veres Dénes, Szolnok
(4 pont)
P. 3866. Egy D rugóállandójú húzó-nyomó rugó egyik végére m1, másik végére m2 tömegű testet erősítünk. A rugót l-lel megnyújtjuk, majd a testeket egyszerre elengedjük.
Határozzuk meg a testek maximális sebességét, rezgési amplitúdóikat és a kialakuló rezgések frekvenciáját! A súrlódás elhanyagolható. (Adatok: m1=1 kg, m2=2 kg, D=100 N/m, l=9 cm.)
Szegedi Ervin (1956--2006) feladata
(4 pont)
P. 3867. Egyenletes sűrűségű, állandó keresztmetszetű, nyújthatatlan, függőlegesen lógó szál valamilyen L hosszúságnál a saját súlya alatt leszakad. Elképzelhető-e olyan alakú szál, amely akármilyen hosszú lehet, mégsem szakad el a saját súlya alatt?
Közli: Vigh Máté, Budapest
(5 pont)
P. 3868. Két egyforma lombik egy üvegcsővel van összekötve, az üvegcső közepén higanycsepp található. Az egyik lombikban hélium, a másikban nitrogén van. A gázok hőmérséklete is és a nyomása is megegyezik. Ha az egész rendszert melegvízfürdőbe helyezzük, a higanycsepp balra elmozdul, majd visszaáll középre. Melyik lombikban melyik gáz van?
Öveges József fizikaverseny, Tata
(4 pont)
P. 3869. Bizonyos mennyiségű ideális gáz az ábrán látható körfolyamatot végzi. A gáz hőmérséklete az A állapotban TA=200 K. A B és C állapotokban a hőmérséklet egyenlő.
a) Mekkora a legmagasabb hőmérséklet a körfolyamat során?
b) Ábrázoljuk a körfolyamatot a T-V diagramon!
Közli: Kotek László, Pécs
(4 pont)
P. 3870. Gömb alakú vízcsepphez érkező fénysugár egy része megtörve belép a vízcseppbe, majd annak bizonyos része a csepp belső falán történő kétszeres visszaverődés után ugyanazon a helyen lép ki, mint ahol belépett. Mekkora a bejövő és a kilépő fénysugár közötti szög? (A víz törésmutatója: n=1,33.)
Közli: Cserti József, Budapest
(4 pont)
P. 3871. Egy gömb alakú, homogén anyageloszlású bolygón a felszíntől mért h magasságban és mélységben a gravitációs térerősség ugyanakkora. Mennyi e két helyhez tartozó gravitációs potenciálok aránya?
Közli: Légrádi Imre, Sopron
(5 pont)
P. 3872. Közös, zárt vasmagon két sokmenetű tekercs van. Menetszámuk egyenlő, tekercselésük a) azonos, b) ellentétes.
A hosszú ideje zárt K kapcsolót hirtelen kinyitjuk. Mennyi az egyes ágakban az áramerősség közvetlenül a kapcsoló kinyitása után?
Közli: Gálfi László, Budapest
(5 pont)
P. 3873. A 218Po mag által kibocsátott 6,00 MeV energiájú -részecske rézatommag mellett haladt el és 5o-kal térült el az eredeti irányától. Milyen közel haladt el az -részecske a rézatommag mellett?
Kopcsa József (Debrecen) feladata nyomán
(5 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)