A KöMaL 2006. októberi fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2006. november 13-án LEJÁRT. |
M. 272. Mérjük meg, hogy mekkora mechanikai munkát végzünk akkor, ha egy lépcsőjáró rugót (más néven: SLINKY-rugót) lassan úgy emelünk fel, hogy csak a legfelső menetét fogjuk. A menetek távolságának vizsgálatával állapítsuk meg, hogy milyen magasra került a rugó tömegközéppontja!
Közli: Varga István, Békéscsaba
(6 pont)
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2006. november 13-án LEJÁRT. |
P. 3913. Mely pontjában kell felfüggesztenünk egy 3 dm, 4 dm és 5 dm oldalélű, vékony drótból készített háromszöget, ha azt akarjuk, hogy az átfogója függőlegesen álljon?
Közli: Radnai Gyula, Budapest
(4 pont)
P. 3914. Mekkora az áram erőssége az A és B pontok közötti vezetékben?
Szegedi Ervin feladata
(4 pont)
P. 3915. Egy vízszintes körpályán tartott motorversenyen az egyik motoros kissé nagyobb sugarú körpályán halad, mint a másik, de dőlésszögük azonos. Melyikük tesz meg hamarabb egy kört?
Közli: Bakonyi Gábor, Budapest
(4 pont)
P. 3916. Függőleges faltól 2 méterre, a vízszintes talajtól mért 1 méteres magasságból eldobunk egy kis labdát. A labda a talajról is és a falról is egyszer pattan el tökéletesen rugalmasan, majd a kezünkbe száll vissza. Mekkora sebességgel dobtuk el a labdát, ha a kezdősebesség iránya 45o-os szöget zárt be a vízszintessel? (A közegellenállás elhanyagolható.)
Közli: Szombathy Miklós, Eger
(5 pont)
P. 3917. Vízszintes vasúti pályán guruló csille tömege kövekkel együtt M. Mekkora munka árán lehet vízszintesen kidobni egy m tömegű követ a csilléhez viszonyított v sebességgel a csille mozgásával egyező, illetve azzal ellentétes irányban? Mekkora lesz az eldobott kő mozgási energiája az egyik, illetve a másik esetben?
Közli: Pálfalvi László, Pécs
(5 pont)
P. 3918. M tömegű, l hosszúságú rudat súrlódásmentes csuklóra akasztunk az ábra szerint. A rudat a 3/4 részénél egy D állandójú húzó-nyomó rugó kapcsolja a falhoz. Mekkora a rúd lengésideje kis kitérések esetén?
Közli: Kobzos Ferenc, Dunaújváros
(5 pont)
P. 3919. Egy függőleges henger 250 K hőmérsékletű termosztátban található. Egy könnyen mozgó vízszintes dugattyú két részre osztja a hengert, amelyben ideális gáz van. A felső rész térfogata 4-szer nagyobb az alsó térfogatnál. Ha a hengert egy 400 K hőmérsékletű termosztátba helyezzük, a felső és az alsó térfogatok aránya 3:1 lesz. Mennyi a két részben található gázmolekulák számának aránya?
Közli: Veres Zoltán, Margitta (Románia)
(4 pont)
P. 3920. Nagy kiterjedésű, függőleges szigetelő síklap egyenletes felületi töltéssűrűsége . A közelében függ l hosszú szigetelő szálon egy m tömegű, semleges, pici test. A fonálon függő testnek q elektromos töltést adunk, majd magára hagyjuk.
a) Mekkora lesz a fonálnak a függőlegessel bezárt legnagyobb szöge?
b) Mekkora lesz a kis test legnagyobb sebessége?
c) Mekkora a mozgás periódusideje?
Adatok: l=1 m, m=10-3 kg, q=10-8 C, =10-6 C/m2.
Közli: Simon Péter, Pécs
(5 pont)
P. 3921. Mekkora sugarú körpályán kering az elektron egy olyan homogén mágneses mezőben, ahol az indukcióvektor nagysága 1 T? Az elektron mozgási energiája
a) 5,1 keV,
b) 10 keV,
c) 51 MeV.
Közli: Radnóti Katalin, Budapest
(5 pont)
P. 3922. Mekkora energia szükséges az mag négy -részre való szakításához?
(Román feladat)
(4 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)