A KöMaL 2010. februári fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2010. március 10-én LEJÁRT. |
M. 303. Helyezzünk asztal szélére lejtőt, és azon engedjünk papírhengert legördülni. Figyeljük meg a lerepülő henger pályáját! Vizsgáljuk meg, mitől és hogyan függ a földetérés helyének távolsága az asztaltól!
A Hatvani István fizikaverseny alapján
(6 pont)
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2010. március 10-én LEJÁRT. |
P. 4224. Egy 230 V 40 W-os és egy 230 V 60 W-os izzót sorosan kötve 230 V feszültségre kapcsolunk. Melyik izzó ég fényesebben és miért?
Közli: Futó Béla, Budapest
(3 pont)
P. 4225. Egyszerre indul el egy golyó az \(\displaystyle \alpha\) hajlásszögű lejtő tetejéről nyugalomból, és egy másik golyó az \(\displaystyle O\) pontból, ferdén elhajítva. A \(\displaystyle P\) pontba egyszerre érkeznek. Mekkora szögben kellett elhajítani a másik golyót?
Vermes Miklós fizikaverseny, Sopron
(4 pont)
P. 4226. Mi történik az ábra szerinti elrendezésben az iránytűvel, ha
\(\displaystyle a)\) a kapcsolót zárjuk,
\(\displaystyle b)\) majd zárt kapcsolóállás mellett a változtatható ellenállás csúszkáját a nyíl irányában eltoljuk,
\(\displaystyle c)\) ezután zárt kapcsolóállás mellett a lágyvasat betoljuk a tekercsbe,
\(\displaystyle d)\) végül a kapcsolóval megszakítjuk az áramkört?
Közli: Zsigri Ferenc, Budapest
(4 pont)
P. 4227. Egy képzeletbeli bolygó anyagának sűrűsége \(\displaystyle 5\cdot 10^3~{\rm kg/m}^3\), sugara 5000 km. Belsejében egy hatalmas gömb alakú üreg található, amelynek sugara 1000 km és középpontja 3000 km távolságban van a bolygó geometriai középpontjától. Mekkora annak a meteoritnak a gyorsulása, amely egy adott időpontban 6000 km távolságra közelítette meg a bolygó centrumát, ha a meteoritot a bolygó centrumával összekötő szakasz \(\displaystyle 60^\circ\)-os szöget zár be a bolygó és az üreg középpontját összekötő szakasszal?
Bródy Imre fizikaverseny, Ajka
(5 pont)
P. 4228. Határozzuk meg és ábrázoljuk a víz párolgáshőjét a hőmérséklet függvényében \(\displaystyle 0~^\circ\)C és \(\displaystyle 100~^\circ\)C között! Felhasználható adatok: a víz és a vízgőz fajhője, valamint a víz forráshője.
Közli: Szász Krisztián, Pécs
(5 pont)
P. 4229. Egy lakás hőmérsékletét a fűtőrendszer kb. \(\displaystyle 20~{}^\circ\)C-on tartja. Kint hideg, nyirkos idő van: \(\displaystyle 0~{}^\circ\)C és 95% relatív páratartalom. Mennyi lesz a szoba levegőjének relatív páratartalma egy alapos szellőztetést követően, miután a hőmérséklet visszaáll \(\displaystyle 20~{}^\circ\)C-ra? Körülbelül mennyi vizet kell elpárologtatni, hogy az 50 m\(\displaystyle {}^2\)-es, 3 m magas lakásban a relatív páratartalom elérje a nyálkahártyának kellemes 50%-ot?
Közli: Woynarovich Ferenc, Budapest
(5 pont)
P. 4230. Egyenletesen feltöltött, \(\displaystyle Q\) töltésű, \(\displaystyle a\) oldalélű négyzetlapokból kockát állítunk össze. Mekkora elektrosztatikus taszítóerő hat az egyes lapokra?
Közli: Vigh Máté, Pécs
(5 pont)
P. 4231. \(\displaystyle R\) ellenállású fémhuzaldarabokból kockahálózatot készítünk az ábrán látható módon. A kockák igen hosszú, végtelennek tekinthető láncot alkotnak. Mekkora az \(\displaystyle A\) és \(\displaystyle B\) pont közötti eredő ellenállás?
Közli: Légrádi Imre, Sopron
(5 pont)
P. 4232. 2 méter hosszú, vízszintes fémrúd esik a nehézségi erő hatása alatt, azonban fékezés folytán a mozgása egyenletes, sebessége 50 m/s. Végpontjai között legfeljebb hány volt lehet a potenciálkülönbség?
Faragó Andor (1877-1944) feladata
(4 pont)
P. 4233. Egy félhenger belső felülete ezüstözött, sugara \(\displaystyle R=6\) cm. Szimmetriatengelyétől \(\displaystyle h=4\) cm-re egy keskeny fénynyaláb halad. Hova fókuszálódik ez a fénynyaláb?
Varga István (1955-2007) feladata
(5 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)