A KöMaL 2011. februári fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2011. március 10-én LEJÁRT. |
M. 312. Mérjük meg a vízen terjedő, adott frekvenciájú felületi hullámok terjedési sebességét! Hogyan függ ez a sebesség a víz mélységétől?
Közli: Homoki-Nagy Olga, Monor
(6 pont)
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2011. március 10-én LEJÁRT. |
P. 4315. Az m1=0,173 kg és az m2=0,2 kg tömegű golyók egymásra merőleges irányban mozognak v1=10 m/s, illetve v2=5 m/s sebességgel. Ütközés után az m1 tömegű golyó megáll. Mekkora lesz ütközés után az m2 tömegű golyó sebessége?
Tankönyvi feladat nyomán
(4 pont)
P. 4316. Egy 6 V; 0,5 A-es és egy 4 V; 0,4 A-es izzót szeretnénk üzemi módon működtetni egy 12 V-os akkumulátorról. Tervezzünk egy lehetséges kapcsolást, megfelelő ellenállások beiktatásával! Mekkora lesz a veszteség?
Varga István (1953-2007) feladata
(4 pont)
P. 4317. A rögzített P pontból egy rövid cérnaszálon m=1 g tömegű hurkapálca lóg le. A pálca alsó végéhez egy hosszú cérnaszálat erősítünk, és vízszintes irányú erővel egyensúlyban tartjuk. Ekkor a hurkapálca szöget zár be a függőlegessel.
a) Mekkora szöget zár be a rövid cérnaszál a függőlegessel?
b) Mekkora erő feszíti a rövid szálat, ha =45o?
Versenyfeladat nyomán
(4 pont)
P. 4318. Számítógépes (numerikus) módszerrel határozzuk meg, hogy mennyivel hamarabb ér le a pisai ferde torony 50 m magasan lévő teraszáról egy 10 cm átmérőjű vasgolyó, mint egy ugyanekkora átmérőjű fagolyó!
Közli: Horváth Norbert, Budapest
(5 pont)
P. 4319. Szappanhártya-kísérletben az L hosszúságú, eredetileg félkör alakú fonalat a közepén ható F nagyságú erővel lehet két félkörré deformálni. Számítsuk ki a felületi feszültséget!
Közli: Bakonyi Gábor, Budapest
(4 pont)
P. 4320. M tömegű ólomgolyó hosszúságú fonálon függ. Egy m tömegű, v sebességgel vízszintes irányban repülő ólomlövedék pontosan középen találja el a golyót. A lövedék belefúródik a golyóba. Kezdetben a hőmérsékletük azonos.
a) Mekkora szöggel lendül ki a fonál?
b) Legfeljebb hány fokkal melegszik fel a c fajhőjű ólom?
Közli: Radnai Gyula, Budapest
(4 pont)
P. 4321. Semleges elemi részecskék termikus átlagsebessége 22 oC-on 2,7 km/s. Mekkora a részecskék átlagsebessége egy atomerőmű reaktortartályában, ahol a hőmérséklet 315 oC? Mik lehetnek ezek a részecskék?
Közli: Simon Péter, Pécs
(4 pont)
P. 4322. Legalább mekkora legyen egy katódsugárcsőben az eltérítő lemezpár lemezeinek távolsága, hogy a lemezpár középvonalában v0 sebességgel érkező elektron ne csapódjék be a pozitív lemezbe? A lemezek hossza L, az eltérítő feszültség U.
Közli: Simon Ferenc, Zalaegerszeg
(4 pont)
P. 4323. Az ábrán látható, U alakú résszel megtört vezeték fémes állványon úgy van felfüggesztve, hogy végei körül könnyen elfordulhat. Az U alakú rész mindegyik szakaszának hossza =10 cm, tömege m=0,15 g. A vezetéket vízszintes síkba emeljük, és alatta hosszú, egyenes vezetéket helyezünk el, párhuzamosan a középső oldalával, tőle h=2 mm távolságban. A vezetékeket sorba kapcsoljuk egy áramforrásra.
Mekkora legyen a vezetékekben folyó áram erőssége, hogy a kitérített U alakú vezetéket elengedve vízszintes síkú maradjon?
Közli: Holics László, Budapest
(4 pont)
P. 4324. Egy =1 m hosszú fonál egyik végét =30o hajlásszögű lejtő lapjához rögzítjük. A fonál másik végéhez egy m=1 kg tömegű, pontszerű testet rögzítünk az ábrán látható módon. A testet a fonál kiegyenesített, vízszintes helyzetében kezdősebesség nélkül elengedjük. A lejtő és a test közötti súrlódási együttható =0,2.
a) Határozzuk meg a lejtőn lecsúszó test maximális sebességét!
b) Mekkora a fonálban ébredő erő abban a helyzetben, amikor a fonál (először) =60o-os szöget zár be a kezdeti állapotával?
c) A fonál melyik helyzetében maximális a fonálerő?
Közli: Pálfalvi László, Pécs
(5 pont)
P. 4325. Egy három kivezetésű, vasmaggal ellátott toroid tekercset az ábrán látható módon áramkörbe kötünk. Mekkora áram fog folyni a K kapcsolón keresztül közvetlenül annak zárása után, ha kezdetben I0 erősségű áram folyt az áramkörben? (A tekercs ohmikus ellenállása R-hez képest elhanyagolható.)
Közli: Vigh Máté, Pécs
(6 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)