A KöMaL 2012. januári fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2012. február 10-én LEJÁRT. |
M. 320. Másfél literes műanyagpalack aljára fúrjunk (vagy más módon készítsünk) kicsiny lyukat, és töltsük meg a palackot H magasságig vízzel! Mérjük meg, hogyan függ a palack kiürülésének T ideje H-tól és a lyuk méretétől! Elméleti megfontolások szerint T arányos H valamilyen hatványával. Mekkora a hatványkitevő a mérési adatok szerint?
Közli: Gnädig Péter, Vácduka
(6 pont)
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2012. február 10-én LEJÁRT. |
P. 4402. Van 8 db 14 V-os, 3 W-os karácsonyfaizzónk. Régi lomok között találunk 110 V-ra méretezett 10 W-os, 24 W-os, 40 W-os és 60 W-os izzókat. Melyiket kössük sorba a nyolc sorbakapcsolt izzóval, hogy 220 V-ra kapcsolva mind a kilenc izzó szépen világítson?
Mátrai Tibor fizikaverseny, Eger
(3 pont)
P. 4403. A cserkésztábor három helyén, egymástól 1-1 km távolságra 1-1 örs van. Elektromos csengőket akarnak felszerelni, hogy bármelyik örs a a másik két örs bármelyikének adhasson jelzést. Elkészítendő a kapcsolás tervrajza. Mennyi drótra lesz szükség?
a) Mindegyik helyen van egy telep, egy csengő és két nyomógomb.
b) Három telep helyett csak egy áll rendelkezésre.
Strasser V. Benő (1884--1966) feladata
(4 pont)
P. 4404. Egy 600 kg/m3 sűrűségű, 10 cm oldalélű úszó fakockát igen lassan épp a víz felszíne alá nyomunk
a) egy tóban;
b) egy olyan edényben, amelynek alapterülete 3 dm2.
Ábrázoljuk a nyomóerőt az elmozdulás függvényében, és számítsuk ki a végzett munkát mindkét esetben!
Közli: Simon Péter, Pécs
(4 pont)
P. 4405. Egy függőleges síkú, r=30 cm sugarú, O középpontú, rögzített körgyűrűre egy m=0,4 kg tömegű testet fűztünk fel, amely a pályán súrlódásmentesen mozoghat. A testhez egy olyan rugót erősítettünk, amelynek rugóállandója D=16 N/m, és a hossza nyújtatlan állapotban 30 cm. A rugó másik végét a pálya vízszintes átmérőjének A pontjához rögzítettük. Mekkora sebességgel halad át a B pontból nulla kezdősebességgel elengedett test a pálya legmélyebb (C) pontján?
Mekkora erővel terheli ekkor a test a gyűrűt, és milyen irányú a gyorsulása a C pontban?
Közli: Zsigri Ferenc, Budapest
(4 pont)
P. 4406. Egy álló hangforrás valamennyi ideig állandó f0=250 Hz frekvenciájú hangot bocsát ki. A hangforráshoz állandó v sebességgel közeledő jármű vezetője ezt a hangot f'=263 Hz-nek érzékeli, és pontosan annyi ideig hallja, amíg megtesz egy s=82 m hosszú egyenes szakaszt.
a) Mekkora sebességgel közeledik a jármű a hangforráshoz?
b) Mennyi ideig adott hangot az álló hangforrás?
Közli: Légrádi Imre, Sopron
(5 pont)
P. 4407. A távhővezetéket körülvevő, hőszigetelő műanyag habban két fémhuzal fut a cső tengelyével párhuzamosan (lásd a hátsó borítón levő fényképet!).
Mi lehet a szerepe ennek; mikor lehet szükség e két vezetékre?
Közli: Bodor András, Budapest
(4 pont)
P. 4408. Valahol a sivatagban egy hengeres gáztartályt fölülről egy könnyen mozgó, légmentesen illeszkedő dugattyú zár el a külvilágtól. Reggel a 0 oC-os hidegben a dugattyú alsó felülete a henger aljától mérve 2 m magasan van. A délelőtti fegyveres támadás során egy eltévedt lövedék a tartály oldalát 2,2 m magasan kilyukasztotta. A gáz tömegének hány százaléka távozik, ha napközben a tartály 60 oC-ra is felmelegedhet?
Közli: Szombathy Miklós, Eger
(4 pont)
P. 4409. Egy veszteségmentes rezgőkör C=12,5 F kapacitású kondenzátorát U1=400 V feszültségre töltjük, majd a rezgőkört zárjuk. A tekercs induktivitása 0,5 H.
a) Adjuk meg az áramerősséget az idő függvényében!
b) Milyen időközönként lesz a kondenzátor energiája maximális?
Közli: Wiedemann László, Budapest
(4 pont)
P. 4410. Egy nyári napon, amikor felhő se volt az égen, érdekes jelenségre figyelt fel valaki. Az ablak közelében az asztalon egy műanyag háromszögvonalzó feküdt, s a vonalzóra tekintve, ahhoz hasonló színes sávokat látott rajta, mint a vizes aszfalton szétterülő olajfolton.
a) Lehetett-e ez a jelenség is a vonalzó aljáról és tetejéről visszaverődő fény interferenciájának eredménye, akárcsak az olajfoltnál?
b) Ha nem, akkor mi lehet a magyarázat?
Közli: Radnai Gyula, Budapest
(5 pont)
P. 4411. Egy mintában két radioaktív izotóp (atommag), A és B kezdetben egyenlő számban van jelen. Három nappal később háromszor annyi a mintában az A típusú atommag, mint a B típusú, amelynek felezési ideje 1,5 nap. Mennyi az A típusú atommag felezési ideje?
Közli: Varga Zsuzsa, Szeged
(4 pont)
P. 4412. Ködkamrás kísérletekkel lehetővé válik a homogén mágneses térben mozgó, töltött részecskék pályájának megfigyelése. Elképzelhető-e, hogy egy töltött részecske két másik részecskére történő bomlása során az ábrán látható, egymást érintő, körív alakú nyomok keletkezzenek a ködkamrában? (A részecskék fékeződése a vizsgált pályaszakaszon elhanyagolható.)
Közli: Vigh Máté, Pécs
(6 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)