A KöMaL 2012. áprilisi matematika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
C-jelű feladatokA beküldési határidő 2012. május 10-én LEJÁRT. |
C. 1120. Ábrázoljuk azokat a P(x;y) pontokat, amelyeknek koordinátáira: |y|1-x és |x|3-y.
(5 pont)
C. 1121. Bizonyítsuk be, hogy ha n természetes szám, akkor a
összeg értéke egész szám.
(5 pont)
C. 1122. Az ABC háromszög BAC szögének felezője a BC oldalt A1-ben metszi. Az ABC, ABA1, ACA1 háromszögek köré írt körök középpontjai legyenek rendre O, O1, O2. Bizonyítsuk be, hogy az OO1O2 háromszög egyenlő szárú.
(5 pont)
C. 1123. Kockacukrokból egy 4×4×4-es kockát építünk. A kockacukrok hány különböző téglatestet határoznak meg, ha a téglatestek legalább egy kockacukorban különböznek?
(5 pont)
C. 1124. Oldjuk meg az alábbi egyenletrendszert:
(5 pont)
B-jelű feladatokA beküldési határidő 2012. május 10-én LEJÁRT. |
B. 4442. Anna, Béla és Cecília a következő játékot játssza. Felváltva mondanak egy egész számot 1 és 10 között, és a mondott számot a már addig elhangzott számok összegéhez adják (egyszerűség kedvéért mindig az összeget mondja be a soronkövetkező játékos). Az nyer, aki először mond 100-at. Bizonyítsuk be, hogy a két lány együtt ki tud alakítani olyan stratégiát, amellyel kettőjük közül biztosan valamelyikük nyer.
Javasolta: Futó Béla (New York)
(3 pont)
B. 4443. Adott két sorozat, az elemeik pozitív egészek: a1,a2,...,an és b1,b2,...,bk, továbbá aik és bjn. Mutassuk meg, hogy léteznek olyan 0i1<i2n és 0j1<j2k egészek, amelyekre
(5 pont)
B. 4444. Az ABCD négyzet D csúcsát A körül, a (D-vel szemközti) B csúcsát pedig C körül hegyesszöggel kifelé forgattuk, s így rendre az E, illetve G pontokat kaptuk. Az AE és BG egyenesek metszéspontja F. A GD egyenes a GCB kört, illetve a BDE kört másodszor rendre az L, illetve M pontban metszi. Bizonyítsuk be, hogy az A, B, F, L, M pontok egy körön vannak.
Javasolta: Bodnár János
(3 pont)
B. 4445. Egy konvex testnek hat darab négyzet- és nyolc darab szabályos hatszöglapja van. Tudjuk, hogy a négyzetlapok közül semelyik kettőnek nincs közös csúcsa. Határozzuk meg a test térfogatát, ha tudjuk, hogy van egységnyi hosszú éle.
(4 pont)
B. 4446. Egy n×n-es négyzetrácsban hány négyzetet jelölnek ki a rácspontok?
(4 pont)
B. 4447. Oldjuk meg a egyenletet.
(4 pont)
B. 4448. Az ABC háromszög AC oldalához tartozó hozzáírt köre a BC, AC és AB oldalegyeneseket rendre az A1, B1 és C1 pontokban érinti. Legyen F az A1B1 szakasz felezőpontja. Igazoljuk, hogy .
(4 pont)
B. 4449. Hány nullára végződik a 456+654 tízes számrendszerbeli alakja?
(4 pont)
B. 4450. Adottak az e egyenesen ebben a sorrendben az egymástól különböző A, B és C pontok. Mi azon P pontok mértani helye, amelyekre az ACP háromszög beírt köre az e egyenest B-ben érinti?
(4 pont)
B. 4451. Adott egy n-csúcsú konvex sokszög, melynek semelyik négy csúcsa nem esik egy körre. A csúcsokból kiválasztható ponthármasokra megrajzoljuk a rájuk illeszkedő kört. Egy ilyen kör sovány, ha a sokszög csúcsai (kivéve a háromszög csúcsait) a körön kívül fekszenek, illetve kövér, ha a sokszög összes csúcsa a zárt körlemezre esik. A kövér vagy a sovány körökből van-e több?
Javasolta: Róka Sándor (Nyíregyháza)
(5 pont)
A-jelű feladatokA beküldési határidő 2012. május 10-én LEJÁRT. |
A. 560. Adott egy egyenes körkúp, a csúcsa O, továbbá a kúp alaplapjának síkjában egy rögzített P pont. Húzzunk P-n keresztül egy x egyenest, ami a kúp alapkörét az X1 és X2 pontokban metszi. Igazoljuk, hogy
nem függ az x egyenes megválasztásától.
(5 pont)
A. 561. Mutassuk meg, hogy
teljesül tetszőleges a, b, c, p pozitív számok esetén.
(5 pont)
A. 562. Bármely k pozitív egészre legyen f(k)=2k+1. Létezik-e olyan pozitív egész n, amire f(f(n)) osztható n-nel, de f(f(f(n))) nem osztható n-nel?
(5 pont)
A matematika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)