A KöMaL 2014. januári fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2014. február 10-én LEJÁRT. |
M. 338. Vízszintes törülközőtartó képes megtartani a törülközőt akkor is, ha annak két oldalán két különböző hosszúságú része lóg le (lásd az ábrát). Mérjük meg, hogyan függ a törülköző nedvességtartalmától (a felszívott víz mennyiségétől) az 1/2 arány a megcsúszás határhelyzetében!
Közli: Lakatos Tamás, Balassagyarmat
(6 pont)
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2014. február 10-én LEJÁRT. |
P. 4594. Hasonlítsuk össze a karácsonyfán meggyújtott csillagszóró látványát a szilveszteri tűzijátékon látható, tündöklő fényekkel!
a) Miért nem figyelhetők meg a csillagszórónál olyan táguló, fényes tűzgömbök vagy tűzkerekek (síkban szétrepülő fénylő repeszek), mint a tűzijáték esetén?
b) Láthatunk-e ellipszis alakú ,,tűzkereket'' a tűzijátékon?
Közli: Radnai Gyula, Budapest
(3 pont)
P. 4595. Lehet-e egy elejtett golyó mozgási eneriája ugyanannyi joule, mint ahány méter magasról elejtették?
Közli: Vass Miklós, Budapest
(3 pont)
P. 4596. Egy R sugarú, fekvő henger egy teherautó rakfelületének h<R magas hátoldalának támaszkodik. Legfeljebb mekkora gyorsulással mozoghat a teherautó, hogy a henger ne bukjon át a támasztékon? (A súrlódás elhanyagolható.)
Közli: Simon Ferenc, Zalaegerszeg
(4 pont)
P. 4597. Egy ék alakú, vízszintes, derékszögű vályúban egy henger nyugszik az ábra szerint. A hengert vízszintes irányban óvatosan, egyre nagyobb erővel húzzuk egy rátekert fonál segítségével. Mi történik, ha a súrlódási együttható
a) =0,5;
b) =0,3?
Közli: Tichy Géza, Budapest
(5 pont)
P. 4598. Andi és Bandi kerékpáros ,,gurulásos versenyt'' rendeznek egy elegendően hosszú lejtőn. Mindkettejük biciklije ugyanolyan, és egyikük se hajtja a kerékpárját. Andi 50 kg, Bandi 100 kg tömegű, a kerékpár tömege 15 kg. Bandi ,,homlokfelülete'' másfélszer akkora, mint Andié. Ki ér el nagyobb végsebességet?
Közli: Hulej Ákos, Budapest, Szent István Gimn.
(4 pont)
P. 4599. A kétliteres kézi permetezőt háromnegyedéig töltjük folyadékkal. Felpumpálása során a légköri nyomással megegyező túlnyomást tudunk létrehozni. A porlasztással lassan kiáramló víz-levegő elegy térfogataránya 1:10. A kiáramlott levegő sűrűségét és hőmérsékletét közelíthetjük a kinti levegőével.
a) Becsüljük meg, hogy a permetező legalább hányszori felpumpálása után sikerül 0,5 liter vizet kipermeteznünk!
b) Hány adagban sikerülne kipumpálni az összes folyadékot?
Közli: Simon Péter, Pécs
(5 pont)
P. 4600. Egy d átmérőjű, viszonylag rövid szívószálon keresztül szappanbuborékot fújunk, majd hagyjuk a buborékot ugyanezen a szívószálon keresztül leereszteni. Egy esetben, amikor a felfújt buborék átmérője D volt, a leeresztés idejét 8 másodpercnek mértük. Várhatóan mennyi idő alatt ereszt le
a) egy ugyancsak D átmérőjű buborék egy vastagabb, 2d átmérőjű szívószálon át;
b) d átmérőjű szívószálon keresztül az a buborék, amelynek legnagyobb átmérője 2D volt?
Közli: Gnädig Péter, Vácduka
(5 pont)
P. 4601. Vízszintes asztalon rögzített, hőszigetelő, A=1dm2 keresztmetszetű hengerben V0=8 liter, T0=300K hőmérsékletű levegőt zár el egy elhanyagolható tömegű, könnyen mozgó, hőszigetelő dugattyú. A bezárt levegő nyomása megegyezik a légköri p0=105 Pa nyomással. A dugattyú közepéhez erősített fonál a henger tengelyének egyenesében vezetve át van vetve egy csigán, és végéhez egy m=25kg tömegű nehezéket kötöttünk az ábra szerint. A nehezéket tartva a fonál minden szakasza egyenes, de laza.
A nehezéket lökésmentesen elengedjük. Határozzuk meg 1%-os pontossággal
a) a hengerben a levegő hőmérsékletét, amikor a nehezék a legmélyebbre ér;
b) a dugattyú gyorsulását a nehezék legmélyebb helyzetében;
c) a folyamat során a dugattyú legnagyobb sebességét.
(A fonál és a csiga tömege, valamint a súrlódás mindenütt elhanyagolható.)
Közli: Holics László, Budapest
(5 pont)
P. 4602. Két 10 dioptriás lencse helyezkedik el közös optikai tengelyen. Az egyiktől 12 cm-re - a másikkal ellentétes oldalon - van egy jól megvilágított tárgy. A másik lencse a tárgy 50-szeresen nagyított, látszólagos képét állítja elő. Mennyivel kell eltolnunk ezt a lencsét. hogy a tárgy 50-szeres képét tudjuk egy ernyőre kivetíteni?
Közli: Szombathy Miklós, Eger
(4 pont)
P. 4603. Számítsuk ki az ábrán látható, mindkét irányban végtelen, csupa R ellenállásból álló láncban az alábbi pontok közötti eredő ellenállást:
a) A és B;
b) A és C!
Közli: Cserti József, Budapest
(5 pont)
P. 4604. Két nagy kiterjedésű, azonos méretű, téglalap alakú töltetlen fémlemez közös síkban, párhuzamosan, egymáshoz nagyon közel helyezkedik el. A lemezeket egy vezetékkel összekötjük, majd a közelükben egy Q ponttöltést helyezünk el az ábrán látható módon. Mennyi töltés halmozódik fel az egyes lemezeken?
Közli: Vigh Máté, Budapest
(6 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)