A KöMaL 2014. februári matematika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
K-jelű feladatokA beküldési határidő 2014. március 10-én LEJÁRT. |
K. 409. Hányféle olyan négyszög van, amelyet egyik átlója két egyenlő szárú derékszögű háromszögre vág szét?
(6 pont)
K. 410. Egy szabályos háromszögrácsra a rácsvonalak mentén szabályos háromszöget rajzoltunk. A háromszög belsejében 5995 rácspont van. Hány rácsponton haladt keresztül a ceruzánk a háromszög megrajzolásakor?
(6 pont)
K. 411. Az x5 hatványt kiszámolhatjuk, nemcsak úgy, hogy x.x.x.x.x, amihez 4 szorzás kell, hanem ennél kevesebb szorzással is, ha a részeredményeket is felhasználhatjuk (pl.: y=x.x), majd a végeredményt y.y.x műveletekkel kapjuk, ami összesen csak 3 szorzás. Írjuk fel az x23 hatványt kevesebb, mint 10 szorzással.
(6 pont)
K. 412. Egy sugarú kör középpontja egy egységsugarú kör kerületén helyezkedik el. A két körvonal így négy részre osztja a síkot, közöttük egy kisebb és egy nagyobb hold alakú síkidomot találunk. Mekkora a kisebbik hold alakú síkidom területe?
(6 pont)
K. 413. Adjuk meg az a és b számjegyeket úgy, hogy a következő egyenlőség igaz legyen:
ahol és kétjegyű számokat jelöl.
(6 pont)
K. 414. Egy sakkversenyen mindenki mindenkivel egy mérkőzést játszik. Két versenyző lemondta a részvételét, ezért a tervezettnél 17-tel kevesebb mérkőzésre kerül sor. Hány résztvevő lesz a lemondás után?
(6 pont)
C-jelű feladatokA beküldési határidő 2014. március 10-én LEJÁRT. |
C. 1210. Négy zsákban liszt van. Határozzuk meg, melyik zsák a legnehezebb, ha három mérés után a következőt állíthatjuk: az első zsák a másodikkal együtt kisebb, a harmadikkal együtt ugyanannyi és a negyedikkel együtt nagyobb tömegű, mint a másik két zsák.
(5 pont)
C. 1211. Az ABCD konvex négyszögben a D csúcsra illeszkedő, BC egyenessel párhuzamos egyenes az AB oldalt az oldal F felezőpontjában metszi. Mekkora az AFCD négyszög területe, ha az ABD háromszög területe 4?
(5 pont)
C. 1212. Igazoljuk, hogy .
(5 pont)
C. 1213. Adott téglalapba szerkesszünk egy feleakkora területű téglalapot, amelyet a két téglalap közötti síkrész egyenlő szélességű keretbe foglal.
(5 pont)
C. 1214. Egy 30 fős osztályból két tanuló hiányzik. Mennyi annak a valószínűsége, hogy a hiányzók szomszédosak a névsorban? Mekkora lenne az osztály létszáma, ha ez a valószínűség 0,1?
(5 pont)
C. 1215. Bizonyítsuk be, hogy ha egy derékszögű háromszögbe írható kör egységnyi sugarú, és az egyik befogó mérőszáma racionális, akkor a másik két oldalé is az.
(5 pont)
C. 1216. Az elkészült ideális farsangi fánk 54 gramm, melynek 8%-a a sütéskor beszívott olaj, és alakja egy 78 mm átmérőjű, 3 cm magasságú, azonos méretű alsó- és felső fedőlapú (vagyis középpontosan szimmetrikus) gömböv. A fánk tésztája sütés közben a kétszeresére dagad és tömege csak az olaj tömegével nő. Lefedhető-e egy lapos fedővel a 2,5 l-es keverőtálba tett sütés előtt álló 1 kg-nyi tészta?
(5 pont)
B-jelű feladatokA beküldési határidő 2014. március 10-én LEJÁRT. |
B. 4602. Egy húrtrapéz átlói merőlegesek egymásra. Bizonyítsuk be, hogy a trapéz köré írható kör középpontjának az egyik alaptól mért távolsága egyenlő az átlók metszéspontjának a másik alaptól mért távolságával.
(3 pont)
B. 4603. Egy egyenes körkúp felszíne A, térfogata V. Igazoljuk, hogy A372.V2.
(4 pont)
B. 4604. Oldjuk meg az
egyenletet.
Javasolta: Kovács Béla (Szatmárnémeti)
(5 pont)
B. 4605. Tegyük fel, hogy és olyan, egymástól különböző valós számok, amelyek közül legalább az egyik nem egész. Igaz-e, hogy biztosan létezik olyan n pozitív egész szám, amelyre n-n nem egész?
(5 pont)
B. 4606. Oldjuk meg a pozitív számok körében az
egyenletet.
(Matlap, Kolozsvár)
(3 pont)
B. 4607. Az a, b, c oldalú háromszög beírt körének középpontján átmenő egyenes a c oldalt P-ben, a b oldalt pedig Q-ban metszi. Legyen AP=p és AQ=q. Bizonyítsuk be, hogy
Kacsó Ferenc (Matlap, Kolozsvár)
(5 pont)
B. 4608. Az ABC háromszög S súlypontjának a háromszög BC, AC és AB oldalaira eső merőleges vetületei A1, B1 és C1. Igazoljuk, hogy (a szokásos jelölésekkel)
(4 pont)
B. 4609. Melyik az a legkisebb pozitív c szám, amelyre igaz, hogy tetszőleges valós számok közül kiválasztható néhány, amelyek összegének a hozzá legközelebbi egésztől vett távolsága legfeljebb c?
(6 pont)
B. 4610. Legyen az ABC hegyesszögű háromszög köré írt körének középpontja K, beírt körének középpontja O, magasságpontja pedig M. Lehetnek-e az O, K és M pontok egy egyenlő szárú háromszög csúcsai?
(Kvant)
(6 pont)
B. 4611. Tükrözzünk a térben valamilyen sorrendben egy kocka mind a hat lapjának a síkjára. A hat tükrözés egymásutánja hány különböző transzformációt eredményez?
(6 pont)
A-jelű feladatokA beküldési határidő 2014. március 10-én LEJÁRT. |
A. 608. Tegyük fel, hogy az egy síkban fekvő \(\displaystyle P_1\), \(\displaystyle P_2\) és \(\displaystyle P_3\) konvex sokszöglemezek rendelkeznek azzal a tulajdonsággal, hogy bárhogyan is választjuk az \(\displaystyle A\in P_1\), \(\displaystyle B\in P_2\) és \(\displaystyle C\in P_3\) pontokat, az \(\displaystyle ABC\) háromszög területe legfeljebb egységnyi. Bizonyítsuk be, hogy a \(\displaystyle P_1\), \(\displaystyle P_2\) és \(\displaystyle P_3\) sokszöglemezek között van két különböző, amelyek területének összege nem több \(\displaystyle 8\) egységnél.
Javasolta: Fleiner Tamás (Budapest)
(5 pont)
A. 609. Legyenek \(\displaystyle a_1,a_2,\dots,a_n\) és \(\displaystyle b_1,b_2,\dots,b_n\) olyan komplex számok, amelyekre \(\displaystyle \mathop{\rm Im} a_j\ge 1\) és \(\displaystyle \mathop{\rm Im} b_j\le -1\) (\(\displaystyle j=1,2,\dots,n\)), és legyen
\(\displaystyle f(z) = \frac{(z-a_1)(z-a_2)\ldots (z-a_n)}{(z-b_1)(z-b_2)\ldots (z-b_n)}. \)
Igazoljuk, hogy az \(\displaystyle f'(z)\) függvénynek nincs gyöke az \(\displaystyle |\mathop{\rm Im}z|<1\) halmazon.
(5 pont)
A. 610. Adott egy \(\displaystyle p\) prímszám és két pozitív egész, \(\displaystyle k\) és \(\displaystyle n\). Határozzuk meg azt a legkisebb \(\displaystyle d\) nemnegatív egész számot, amihez létezik olyan \(\displaystyle n\)-változós, \(\displaystyle d\)-edfokú, egész együtthatós \(\displaystyle f(x_1,\dots,x_n)\) polinom, amelyre a következő tulajdonság teljesül: tetszőleges \(\displaystyle a_1,\dots,a_n\in\{0,1\}\) esetén \(\displaystyle f(a_1,\dots,a_n)\) akkor és csak akkor osztható \(\displaystyle p\)-vel, ha \(\displaystyle a_1+\ldots+a_n\) osztható \(\displaystyle p^k\)-nal.
(5 pont)
A matematika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)